Nagy illóolaj rajongó vagyok, mindig van itthon néhány fajta, amivel, ha úgy érzem, bármikor felfrissíthetem a lakást vagy a hangulatomat. Amikor legutóbb próbáltam párat beszerezni, megdöbbenve láttam, hogy a drogériák polcai le voltak pusztítva. Eddig azt hittem csak én vagyok ilyen „elvetemült” párologtató, de szerencsére úgy, tűnik, sokan kihasználják a jelen helyzetben kiváló tulajdonságaikat.

És, aki teszi, nagyon jól teszi, hiszen néhány fajtájuk kifejezetten jó szolgálatot tesz a mostani járványügyi helyzetben. Légfrissítőként, kozmetikai célra, mosáshoz és felületfertőtlenítőként is használhatjuk őket, amihez az alábbi illóolajokat ajánljuk.

Antibakteriális és szépítő illóolajok

Eukaliptusz: igazi univerzális illóolaj, ami antibakteriális és vírusölő, így tisztítja és felfrissíti a légutakat. Ezen kívül gyulladáscsökkentő, gombaölő és nyugtató hatású, amit pattanásokra is kenhetsz. Bőrön jó felszívódású, vívőolajjal -például körömvirág olaj- keverve vagy bedörzsölve is alkalmazható.

Levendula: nemcsak az illata mesés, de a hatása is. Az egyik leggyengédebb illóolaj, amit hígítás nélkül is lehet alkalmazni a bőrön. Gyógyítja a sebeket, enyhíti a viszketést és nyugtató, hűsítő hatású.

Fahéj: nemcsak a karácsonyi időszakban, de bármikor jó, ha van otthon ebből az illóolajból. Fokozza a vérkeringést, gyulladáscsökkentő és tonizáló hatású. Narancsbőr kezelésére kiváló, ám csakis hígított formában -például szezámolajjal- alkalmazható. Várandós és szoptató kismamáknak nem ajánlott, hiszen irritációt válthat ki.

Teafa: az egyik legnépszerűbb illóolaj, amit nemcsak pattanások ellen vethetsz be. Samponba egy-két cseppet téve korpa ellen is hatásos, de lábfürdőbe is teheted, hiszen gomba-és baktériumölő hatású.

Borsmenta: az egyik legjobb hűsítő, nyugtató hatású illóolaj, amit gyulladáscsökkentő hatása révén pattanások ellen is bevethetsz. A fürdővízbe is cseppenthetsz belőle, ha a mostani stresszes időben egy kis ellazulásra vágysz. Gyerekeknek hat éves kor alatt és várandós, szoptató kismamáknak nem ajánlott.

Citrom: ha kívülről szeretnéd támogatni az immunrendszered, a citromolaj jó választás lehet. Bedörzsölésre, sárgabarackmag olajjal keverd el és masszírozd át vele a tested. Hátránya, hogy fényérzékennyé tesz, bár ez most egyáltalán nem okoz gondot..

Hogyan használd most az illóolajokat?

Párologtatásra: a fenti illóolajok mindegyikét használhatod párologtatóban, hiszen baktérium-, gomba- és vírusölő tulajdonságúak. A leghatásosabb azonban az eukaliptusz, a citrom és a borsmenta.

Kézfertőtlenítőként: Egy-két csepp teafaolajat dörzsölj szét a tenyeredben, de figyelj, hogy a nyálkahártyára ne kerüljön, hiszen mérgező hatású. Ezen kívül házilag gyártott, alkoholos kézfertőtlenítőbe is teheted.

Mosáshoz: A levendula, a fahéj és a borsmenta is hatásos öblítővízbe téve, hiszen nemcsak az illatukkal dobják fel a ruhákat, de fertőtlenítik is azokat.

Felületfertőtlenítőként: A teafa és a citromfű nagyon jó szolgálatot tesz felmosóvízben, de ha a sminkcuccaid akarod fertőtleníteni, arra is hatásosak. Keverj el néhány cseppet vízzel, és már kész is az instant fertőtlenítőszer.

Megjegyzés: Az illóolajok nem nyújtanak 100%-os védelmet, sem a betegségek, sem a bőrbajok ellen, de hatásosak lehetnek a megelőzésben és a már meglévő tünetek enyhítésében.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés