Ma már roppant széles a fényvédők kínálata, a kifejezetten arcra javasolt formulák pedig sokkal többet nyújtanak az UV-sugárzás elleni védelemnél. Egyes termékek olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek nyugtatják a bőrt, vagy javítják ellenálló képességét, de vannak primerként is jól működő változatok, melyek matt felületet biztosítanak a smink alatt.
A fényvédők használatára egész évben szükség van, nem csak nyáron, különösen azokon a bőrterületeken, amelyeket sohasem fedünk el ruhákkal, így például az arcra kifejlesztett termékek nemcsak ügyes reklámfogások, hanem valóban hasznosak. Míg olykor-olykor, egy-egy strandolás alkalmával elbírja az arcbőr a zsírosabb naptejeket is, rendszeres, mindennapi használatra nem igazán megfelelőek az arc felületén, hiszen gyakran zsíros, ragacsos utóérzetet keltenek, és izzadsággal keveredve könnyedén eltömíthetik a pórusokat.
Ezért érdemes olyan fényvédő készítmények között keresgélni, amelyek kifejezetten arcra ajánlottak. Állagra, érzetre ezek a termékek nem sokban különböznek a nappali krémektől vagy a primerektől, és bár előfordul, hogy hasonló összetevőkkel gazdagítják őket, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az arckrémek kihagyhatók a sorból. Az elsődleges céljuk ugyanis a védelem, így célszerű olyan megoldást választani, amely nemcsak az UVB-, hanem az UVA-sugárzás ellen is véd. Ezáltal megelőzheted a bőröregedés felgyorsulását és a pigmentfoltok kialakulását.
Erős védelem ragacsos bőrérzet nélkül: fényvédők arcra
Az UV-sugárzás az egyik fő oka a bőr korai öregedésének. A fényvédő krémre főleg az arc, nyak és dekoltázs területén van szükség, mivel itt a bőr sokkal vékonyabb és érzékenyebb, mint a test többi részén, ráadásul a többi testterületet az év nagy részében ruha fedi. Legyen a fényvédő a bőrápolási rutinod befejező lépése. Az 50-es faktorszámú fényvédő krémek erős védelmet nyújtanak, ami különösen fontos az arcodon.
A napfény kétféle káros UV-sugarat tartalmaz. Az UVA-sugárzás idő előtti bőröregedéshez vezet, ráncokat, öregségi foltokat okozhat. Az UVB-sugárzás felelős a napégésért vagy bőrrákért. Az SPF 50 hatékonyan csökkenti az UVB-sugárzás káros hatásait.
Az SPF-szám jelzi, hogy mennyi ideig lehet a bőrünk védve az UVB-sugarak ellen azzal szemben, mint ha nem használnánk fényvédőt. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezt az elméleti időtartamot számos tényező befolyásolhatja, mint például a bőrtípus, a napsugárzás erőssége, az izzadás, az úszás vagy a termék eloszlása.
A napvédő krémekben kémiai vagy ásványi UV-szűrők vannak jelen. A kémiai szűrők a bőrre jutó UV-sugarakat hővé alakítják, az ásványi szűrők, mint amilyen a titán-dioxid vagy a cink-oxid, visszaverik a napfényt. A fizikai fényvédők általában jobban beválnak érzékeny bőrre, viszont gyakran vastag fehéres réteget hagynak a bőrön. A kémiai fényvédők ezzel szemben általában könnyebb állagúak, így smink alá ideálisabb választásnak bizonyulnak.
Léteznek színezett nappali fényvédő krémek fényvédő faktorral vagy színezett napvédő krémek arcra, amelyekkel a hétköznapokon rögtön több legyet is üthetsz egy csapásra. Sőt, akadnak primerként is jól működő, matt felületet biztosító, illetve hidratáló formulák, melyek több fronton erősítik a bőr védelmét és ápolását. Azok a fényvédők, amelyek kifejezetten arcra ajánlottak, általában olyan összetevőket is tartalmaznak, mint a Q10-koenzim, az Aloe vera vagy az E-vitamin, amelyek fokozzák a bőr természetes regenerálódását.
Mindennapos használatra javasolt széles spektrumú fényvédő krémet választani, amely könnyed textúrájú, gyorsan felszívódik, illatanyagoktól mentes, nem mitesszerképző, ugyanakkor sminkalapnak éppúgy tökéletes, avagy ellenáll az izzadásnak, nem hagy maga után ragacsos felületet, amin elkenődne, elmaszatolódna az alapozó vagy a színezett krém.
Ügyelj arra, hogy az erős védelem érdekében elegendő mennyiséget vigyél fel. Általában egy teáskanálnyi mennyiség az arcra megfelelő. Használd a fényvédőt mindennap, még felhős időben is, hogy megvédd a bőrödet az UV-sugárzás káros hatásaitól.
Kiemelt kép: Getty Images.