Pattanások sajnos nemcsak az arcon lehetnek, a mellkason, a háton és bizony a fenéken is megjelenhetnek. Idegesítő, és gyakran szégyellnivalónak gondolja az ember, pedig egy elég gyakori jelenségről van szó.
Hátterében többféle ok állhat, de mielőtt a legrosszabbra gondolna az ember, érdemes közelebbről is szemügyre venni a pöttyöket, ugyanis elképzelhető, hogy nem pattanásról, hanem folliculitisről, azaz szőrtüszőgyulladásról beszélünk.
Egész egyszerűn meg kell nézni, hogy a dudor vagy pötty felülete milyen. Ha gennyes, esetleg mitesszeres, akkor egyértelműen pattanás, de ha viszkető és a közepén egy szőrszál látható, akkor szőrtüszőgyulladás. Utóbbi sokkal gyakrabban fordul elő, például a lábon is, amit bakteriális fertőzés okoz. Pirosas felülete miatt gyakran tévesztjük össze a pattanással, és azonnal kétségbe esünk.
Bár a pattanás és a folliculitis alapvetően eltérő okokra vezethető vissza, az alábbi megelőzési módszerek mindkét esetben hasznosak lehetnek.
Az ördög a részletekben rejlik
A táplálkozáson nagyon sok múlik, a modern kori akné egyik fő kiváltója bizonyos ételek fogyasztása. Az arra hajlamosaknál nemcsak az arcon, de például a fenéken is jelentkezhetnek a zavaró bőrhibák, amiken a vitamindús étkezés sokat segíthet. Fontos a rendszeres testmozgás is, hogy támogatva legyenek a szervezet méregtelenítő folyamatai. Ugyanakkor az apró részletekre figyelni kell. Az izzadással sok méreganyag távozik, de ha nem zuhanyozunk minél hamarabb a torna után, a nedves bőrfelület könnyen magába szippantja a szennyeződéseket, amik eltömődött pórusokhoz vezethetnek.
Fontos az edzős ruhák és eszközök rendszeres tisztítása is, ennek hiányában a baktériumok és gombák elszaporodásának kedvezünk. Nemcsak az edzés, de a bugyi és a nadrág anyaga is hozzájárulhat pattanások, gyulladások kialakulásához. A műszálas fehérneműk sokkal alacsonyabb nedvszívó képességgel rendelkeznek, mint a pamutból készültek, így aki hajlamos az izzadásra fenéktájon, annak érdemes lehet ezt is figyelembe vennie. Továbbá a túl szűk ruhák súrlódása a bőrrel is irritáló, és könnyen előidézheti a kellemetlen tüneteket.
Így kezelhető a bőrfelület
Nagyon jó szolgálatot tehet a száraz ledörzsölés az elhalt hámréteg eltávolításában és a vérkeringés fellendítésében. Ennek módjáról itt írtunk bővebben. A bőrradír is nagyon hasznos, ami szintén segít a pórusok tisztán tartásában, de mindig csak gyengéden szabad a bőr radírozását végezni. Néhány szuper házi recept itt olvasható.
Ezen kívül használhatunk baktériumölő, benzoil-peroxid tartalmú lemosókat, tonikokat is, amik általában a pattanásos bőr kezelésére kifejlesztett termékekben találhatók meg. Kémiai hámlasztókkal is fel lehet frissíteni a bőrfelületet, például glikolsav vagy a szalicilsav használatával. A fenéken ugyanúgy létrejöhet pigmentáció, így mindenképpen kerülni kell a pattanások, piros foltok piszkálását. A radírozás a pigmentáció megszüntetésében is hatásos lehet.
Képek: Getty Images.