Az enoxolon az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati hatóanyag, ám, mivel képes lassítani a bőröregedés egyik meghatározó folyamatát, az anti-aging kozmetikumokból sem hiányozhat.

hirdetés

A bőröregedés egy összetett folyamat, amely számos látható, valamint érzékelhető tünettel jár. Sokan azt gondolják, hogy akkor kezd el öregedni a bőr, amikor megjelennek rajta az első finom ráncok, de a mélyebb rétegeiben valójában már jóval korábban végbemennek olyan változások, amelyek a látható jelekhez vezetnek.

A vízhiányosság a leggyakoribb és elsőként tapasztalható tünetcsoportba sorolható. A bőröregedéssel kapcsolatban legsűrűbben emlegetett mumus a kollagén fokozatos csökkenése, melynek mennyisége már 25 éves kortól elkezd megcsappanni, és olyan külső tényezők is felgyorsíthatják a folyamatot, mint például az UV-sugárzás.

Kép: Getty Images.

 

Az életmód jelentősen befolyásolja a bőröregedés ütemét és mértékét. Arról viszont kevesebb szó esik, hogy a bőrben természetes módon jelen lévő hialuronsav is csökkenni kezd a kor előrehaladásával. Hatására az arcbőr rugalmatlanná válik, vízhiánnyal küzd, nehezebben regenerálódik, kevésbé ellenálló a külső tényezőkkel és az oxidatív stresszel szemben. Avagy könnyebben kiszárad, károsodik, a védekező képessége már nem olyan hatékony.

Hasonló jellemzői vannak például az érzékeny bőrnek, amelynek védőrétege gyengébb, sérülékenyebb az átlagosnál, ennek betudhatóan irritációval reagál a környezeti hatásokra, és gyorsabban veszít rugalmasságából. Mindkét esetben, vagyis az öregedő és az érzékeny hámréteg állapotjavító kezelésekor nélkülözhetetlen összetevő a hialuronsav, amely javítja a bőr vízmegtartó képességét, ezáltal hidratáltabbá, ellenállóbbá, rugalmasabbá teszi.

Ám kevesen tudják, hogy a hidratáltság fenntartását az enoxolon hatóanyag még inkább erősíti, hiszen gátolja a hialuronidáz enzim működését, amely a bőrben megtalálható hialuronsav lebontásáért felelős. Külső tényezők és belső folyamatok – például a bőröregedés – hatására is aktívabb lehet a lebomlás, az enoxolon azonban 50%-al képes csökkenteni ezt a folyamatot.

Kép: Getty Images.

Az enoxolon sokoldalú hatóanyag a bőrápolásban

A kínai édesgyökérből nyert kivonat régóta ismert bőrápoló összetevő, gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságai miatt gyakran alkalmazzák bőrgyógyászati kencékben, melyek az irritált, száraz és viszkető hámréteg megnyugtatására alkalmasak. Az enoxolon, más néven glicirretinsav gyakran kerül bele ekcémás és rosaceás tüneteket enyhítő krémekbe, de ma már az anti-aging bőrápolásban sem ismeretlen.

Hialuronsavval együtt verhetetlen párost alkot, hiszen a hialuronsav annak köszönhetően javítja a bőr nedvességtartalmát, hogy vízből akár a molekulasúlyának ezerszeresét képes megkötni. Hatására nem csupán teltebb, feszesebb, rugalmasabb és hidratáltabb lesz az arcbőr, hanem javul a sejtkommunikáció, fellendül a szövetek regenerálódása, a védőréteg pedig erősebbé válik. Minél hidratáltabb a hámréteg, annál nyugodtabb, vagyis kevésbé hajlamosabb irritációra.

Az enoxolon pedig megakadályozza, hogy külső és belső tényezők hatására gyorsabban csökkenjen a hialuronsav mennyisége. Ugyanakkor remekül működik bőrnyugtatóként, enyhíti a kipirosodást és a gyulladást.

Kép: Getty Images.

Milyen kencékben található meg?

Bőrfeltöltő, a bőr öregedését lassító, ráncfinomító szérumokban és krémekben előszeretettel alkalmazzák, az Eucerin például nem csupán hialuronsav, hanem glicin szaponin hozzáadásával erősíti az enoxolon jótékony hatását. Az utóbbi fokozza a hialuronav termelődését.

Az Esthederm arcápoló krémjeiben szintén gyakori hatóanyag, főként a vízhiányos, öregedő bőrre ajánlott kencék tartalmazzák. A Bioderma nagyon száraz, viszkető, irritált, atópiás ekcémára hajlamos bőrre kifejlesztett termékeiből sem hiányzik ez az összetevő, amely hialuronsavval kombinálva nagyon hatásos, visszaállítja a rugalmasságot.

Kiemelt kép és cikkfotók: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés