Az előnyös hajszín kiválasztása csak igen csekély mértékben függ a divattól. Nehezíti a döntést, hogy a négy alapszínnek – szőke, vörös, barna, fekete – rengeteg árnyalata van, melyek eltérő fényerővel és melegséggel bírnak, így nem elég rábökni egy tónusra, amelyik tetszik, mert nem biztos, hogy minden szempontból tökéletesen passzolni fog.
Gyakran előfordul, hogy egy-egy varázslatos hajárnyalat vírusként terjed, teljesen mindegy, hogy azt Jennifer Lopez, a legjobb barátnő vagy a sarki bolt pénztárosa viseli, ha az illetőn mesésen mutat, sok nő hajlamos elcsábulni az eredmény láttán. Az előnyös hajszín kiválasztása azonban nem csupán a trendeken alapszik, bár lehet irányadó a divat, de elsősorban három fontos szempontot kell figyelembe venni.
3 tipp, hogy előnyös legyen a hajszín kiválasztása
Az első, amit tisztázni kell, hogy meleg vagy hideg felhangú a bőrtónus. Nyilván az mindenki számára egyértelmű, hogy világos, médium vagy sötétebb, kreolos bőre van, de nem árt azt is szemügyre venni, milyen árnyalatok játszanak benne. A világos bőrszín lehet kékes, rózsaszínes vagy barackos altónusú, ahogy a napfény hatására szépen barnuló, leégésre kevésbé hajlamos bőrfelszínen is megfigyelhető sárgás, esetleg olajzöld árnyalatú beütés.
Egyszerűbb, ha nem az arcod, hanem a csuklód belső oldalát veszed alapul annak megállapításához, hogy hideg vagy meleg bőrszínnel rendelkezel. Ha olajos, zöldes árnyalatban ütnek át az erek a vékony bőrrétegen, és barackos, sárgás, illetve barnás felhangú a hámréteg, akkor a meleg tónusok jobban passzolnak hozzá.
A világos porcelánbőr, amely a szemek alatt, illetve a csukló belső vonalán kékesebb, lilásabb színben játszik az erek miatt, inkább a hideg árnyalatokkal harmonizál. A rózsaszínes bőr lehet kékes, illetve barackos beütésű, az előbbihez a hűvös fényű hajszínek, az utóbbihoz a tüzesebb, rezes tónusok illenek jobban, pláne, ha aranybarna szeplők is díszítik.
A világos-sötét hajszín kiválasztása manapság annyiból könnyebb, hogy rengeteg festési technika és modern melírtípus létezik, amellyel az arc közelében vagy egy-egy tincs esetében hideg, illetve meleg fényhatások érhetők el. Ezáltal megbontható az alaphajszín egysége, és előnyösebben igazítható a bőrtónushoz a frizura hangulata, árnyalata.
A szemszín szintén alapja lehet az optimális hajtónus megtalálásának, de a fodrászok szerint nem annyira mérvadó, mint a szemöldök, mert nem szép, ha nagyon elüt a hajkoronától. Bár azt is szépen lehet festeni, világosítani, sötétíteni, amennyiben nem harmonizál a bőr- és szemárnyalat egységével, természetellenes lesz az összkép.
A harmadik fontos szempont a személyiség által meghatározott karakter. Minden alaphajszínnek, még a vörösnek is vannak visszafogottabb verziói, amelyek jól passzolhatnak egy szolidabb stílusú nőhöz, ugyanakkor a természetes hatású hajszínekkel éppúgy el lehet érni vagányabb, szenvedélyesebb, karakánabb összképet, amelyben dominánsabb tónusok szerepelnek.
Megvan az alapszín, de melyik árnyalata legyen? Kevert hajszínt is kérhetsz
A szőkének, a barnának, a vörösnek tengernyi kevert árnyalata van, a feketének viszont kevésbé, de azt is lehet cifrázni, így csupán meg kell találni, melyik passzol hozzád a legjobban.
A barackos felhangú világos bőrhöz csodásan illenek a rezes tónusú frizurák. Mézbarna, kék vagy zöld szemekhez, üde bézs vagy aranyló arcszínhez, arany- vagy rozsdabarna szeplőkhöz tökéletes választás lehet a tüzes, fűszeres vörös vagy egy aranyfényben játszó vörösesszőke árnyalat.
A rózsaarany és az eperszőke lehet hamvasabb, hidegebb fényű, ha a bőr altónusa hűvös beütésű.
A szőke nem mindenkinek áll jól, de ne feledd, hogy vannak szőkés beütésű, kevert árnyalatú frizurák, így nincs minden veszve. A karamella, méz és bézs tónusokkal tarkított szőkés hajszínek egyértelműen meleg fénnyel bírnak, míg a platinaszőke, jégszőke változatok meglehetősen hűvösek.
Ám a fodrász ügyesen játszadozhat a választott árnyalat szín- és fényerejével, lehet hamvasabb, tompább formában kérni, vagy intenzívebb, ragyogóbb verzióban.
Az üde, barackos bőrrel rendelkező tavasztípusokhoz az aranyló, vibrálóbb szőkék passzolnak jobban, a hamvas, rózsás bőrű nyártípusokhoz pedig inkább a lágyabb, visszafogottabb, olykor hűvösebb hajtónusok illenek. Az előnyös szőke hajszín kiválasztása nemcsak az alaptónus, hanem a fényhatást adó melírárnyalat meghatározását éppúgy magába foglalja. Akár balayage, akár highlights vagy babylights festési technikával éri el a fodrász a gazdag színeredményt, annak lágysága vagy intenzitása erősen befolyásolja, hogy mennyire talál be a frizura.
A barna hajszín alapvetően mindenkinek jól áll, de az cseppet sem mindegy, hogy hűvös vagy meleg tónusú. A sárgás, olívás bőrű, gyakran mélybarna szemű ősztípusokhoz mesésen illenek a rozsdás, meleg fényű, csokoládé- és aranybarna hajárnyalatok, ugyanakkor a balayage festési technikának köszönhetően a szőkés tónusokról sem kell lemondaniuk.
A sötétebb bőrűeknek a nagyon világos szőkék nem állnak jól, viszont a barnába kevert aranyló fénysávok gyönyörűen megdobják a frizurájukat. Bronzos, kapucsínó és napszívta barnát egyaránt választhatnak, gyönyörű lesz az eredmény.
A feketébe hajló kávébarna szintén kaphat meleg, esetleg hideg fényt, attól függően, melyik harmonizál a bőrszínnel. A téltípusok eredeti hajtónusa általában hideg, fémes ragyogású, a bőrük pedig gyakran hófehér, fakó rózsás vagy tompa olajos beütésű, hideg felhanggal. Hozzájuk remekül passzolnak a mély, sötét frizurák, egyáltalán nem öregítik a megjelenésüket.
Az előnyös hajszín kiválasztása tehát elsősorban a bőr- és a szemtónus – vagy szemöldök –, valamint a karakter alapján történhet. Az elegánsabb, szolidabb stílusú nők számára vétek lenne harsány, intenzív árnyalatot választani, ugyanígy a vadóc, vagány, eleven típusoknál sem érdemes figyelmen kívül hagyni a személyiséget. Egy tompább, fakóbb, kevésbé gazdag tónus számukra fáradtnak, fásultnak tűnhet.
Kiemelt kép és cikkfotó: Getty Images.