A forró csokoládé hozzátartozik a téli hangulathoz, és könnyen ünnepivé lehet tenni pár aprósággal, ám a főbb alapanyagaiból érdemes elcsípni egy keveset, mert szuper bőrmegújító, fiatalító arcmaszk készülhet belőlük. Ha már úgyis a konyhában kutyulsz, szánj néhány percet erre a receptre, majd iktass be egy kis relaxáló, szépítő énidőt.
Bár szívvel-lélekkel, örömmel tesszük, valljuk be őszintén, hajlamosak vagyunk túlterhelni magunkat a karácsonyi előkészületekkel. Az ezzel járó stressz, rohangálás és kapkodás persze, a bőrünkön is megmutatkozik előbb-utóbb, de igyekszünk nem venni tudomást róla.
Ilyenkor sok nő szinte beköltözik a konyhába, miközben fél kézzel ajándékot csomagol és fát díszít. A forró csokoládé általában akkor kerül elő, amikor a teendőkkel zsonglőrködés már elcsitul, és jut egy kis idő arra, hogy ráhangolódjatok az ünnepekre.
Ha már nekiállsz összekutyulni a családnak, magadra is gondolj, a fekete csokoládé mellett ugyanis remek fiatalító, bőrszépítő összetevőkre bukkanhatsz, amelyekből szuper arcmaszk készülhet. Így könnyedén összevonhatod a relaxálást a szépüléssel, és a karácsonyi hangulat sem marad el.
Nyilván nem a habos-cukros forró csokit kell az arcodra kenned, és az is számít, milyen hozzávalókból rittyented össze a téli italt. Egy egészségesebb recept alapanyagi között sok szépítő erejű kincsre bukkanhatsz, például, ha a narancsos-fahéjas, fekete csokoládéval megspékelt recept híve vagy, egy kozmetikai csodát hozhatsz össze a megviselt bőröd számára.
Élénkíti, tisztítja, feszesíti a bőrt a fekete csokoládé: fiatalító arcmaszk karácsonyi hangulatban
A minőségi étcsokoládé magas kakaótartalommal bír, vagyis tényleg látott kakaóbabot, aprítva vagy por formájában. Az egészségtudatos ínyencek kakaóbabtöretet, esetleg 100%-os kakaótartalmú pasztillát szereznek be az ünnepi sütemények és a forró csokoládé elkészítéséhez, melyek bizony egy fiatalító arcmaszk receptjében is jól működnek.
Kívül-belül megszépítik a bőrt, a kakaóbab ugyanis antioxidáns hatású polifenolokban, illetve flavonoidokban gazadag, melyek megkötik és semlegesítik a sejtromboló szabad gyököket, ezáltal jelentősen lassítják a bőröregedésért felelős oxidációs folyamatokat.
A kakaóbabban csak kevés koffein található, viszont tartalmaz teofilin és teobromin vegyületet, melyek hasonlóan serkentő, élénkítő hatásúak, mint a koffein. Ennek köszönhetően az étcsokoládé remekül élénkíti, méregteleníti a bőrt, fokozza annak vérkeringését, így élettel teli, friss tónust kap az arc a pakolás használata után.
A kakaóbab B-vitaminokban, szelénben és cinkben szintén bővelkedik, amelyek nélkülözhetetlenek az egészséges bőrképhez. A forró csokinak sem árt, ha magas kakaótartalmú étcsokoládéból készül, ugyanis magas koncentrációban megtalálhatók benne a katekinek, amelyek igen erős gyulladáscsökkentő és baktériumölő antioxidánsok, de számos sejtvédő tulajdonságuk mellett még az anyagcserét is felgyorsítják. Nyilván nem attól lesz látványos a hatásuk, ha kilószámra fogyasztjuk az étcsokit, és a belőle készült forró ital sem lesz zsírégetést serkentő csodalötty, ha sok cukorral, tejszínhabbal és zsíros kakaóvajjal készül.
A naranccsal, fahéjjal vagy mézzel ízesített csokoládéital azonban számos jótékony tulajdonsággal bír, és ezekből az alapanyagokból bátran hozzácsaphatsz az arcmaszk receptjéhez is.
Fiatalító arcmaszk a csokoládé erejével: így készítsd el
A narancs éppúgy csodát tesz a fáradt, fakó bőrrel, mint a csokoládé, halványítja a sötét foltokat, enyhe hámlasztó hatással bír, és tele van C-vitaminnal. A fahéj szintén fokozza a bőr rugalmasságát, azonban óvatosan kell vele bánni, mert érzékeny hámrétegen irritációt okozhat. A méz segíti a bőr hidratációját, és fantasztikusan regenerálja a gyulladt vagy száraz felületeket.
A karácsonyi hangulatú forró csoki általában tej, víz, legalább 80%-os étcsokoládé, reszelt narancshéj, frissen facsart narancslé, valamint csipetnyi fahéj, egy kevés méz, esetleg vaníliarúd felhasználásával készül.
A forró csoki receptjét rád bízzuk, rengeteg verzió kering a köztudatban, viszont, ha ezekből az egészséges alapanyagokból készíted el, esetleg tej helyett növényi italt használsz, az arcpakoláshoz is elcsíphetsz picit az előkészített összetevőkből. A legjobb, hogy így nem kell újra bevásárolnod, minden adva van, elkészül az ízletes meleg ital, és a csokoládé bőrmegújító erejét hasznosító, fiatalító arcmaszk is.
Az arcmaszkot érdemes frissen elkészíteni, ezért egy adaghoz nem kell bődületesen sok mennyiséget elcsenni a forró csoki hozzávalóiból. Ha kisebb tábla csokoládéról van szó, muszáj a felét felhasználni, ám a nagyobb részekre tagolt finomságból elég pár kockányit felhasználni. Körülbelül félbögrényi arcmaszk vékonyan felkenve elegendő az arcra és a nyakra, de ha a dekoltázsodra is tervezel belőle, valamivel több masszára lesz szükség.
Mielőtt a csokit megolvasztod, készítsd elő az alapanyagokat. A narancsot alaposan meg kell mosni, pláne, ha a héját is felhasználod. Bár sokan lereszelik az illóolajban gazdag narancs héját és úgy adják hozzá a pakoláshoz, de van egy másik módszer is. Nagyjából 2 dl vízben kell harminc percen keresztül felforralni egy darab narancsot, ami így jobban kiereszti a héjában megtalálható limonén nevezetű illóolaját. Válassz tiszta edényt a művelethez.
Majd az így felpuhult narancsot darabold fel, tedd egy kis strapabíró tálkába, azután botmixerrel pépesítsd a héjával együtt. Ugyanígy turmixgépbe is helyezheted, a lényeg, hogy egy keverhető, sűrű masszát kapj. Látni fogod, hogy a pár kocka csokihoz nem kell az egész narancsmasszát felhasználni, elég bele pár kanálnyi, ahogy érzed, mennyire sűrűre szeretnéd a pakolást.
A narancs héjában található illóolaj igen erős, sokaknál bőrirritációt okoz, ezért érdemes előtte a csuklód belső bőrfelületén tesztelni. Ha allergiás vagy a citrusfélékre vagy a limonénra, inkább hagyd ki a narancsot a buliból. Alapvetően a narancsillóolaj egyensúlyba hozza a faggyútermelést, valamint jó hatással van a száraz bőrre, de tisztán, közvetlenül a bőrfelületre kenve kipirosodást, viszketést okozhat. Az érzékenyebb bőrűek akkor sem bírják a limonént, ha az krémbe, tusfürdőbe van keverve. Tehát a tesztelés fontos.
A csokoládét vízgőz felett olvaszd meg. Először tegyél fel forrni egy kis edénybe vizet, majd helyezd a csokikockákat egy hőálló tálba, lehetőleg olyanba, ami pontosan illeszkedik az edény szájához. Tedd a vízgőz fölé, amíg megolvad.
Keverd össze a narancspéppel, adj hozzá egy kevés növényi italt – lehet mandulából, rizsből vagy kókuszból, esetleg zabból készült – és egy kiskanálnyi mézet. Az adagokat úgy oszd el, hogy ne csöpögős, hanem lehetőleg kenhető masszát kapj.
Mivel a narancs egyik legnagyobb értéke, a C-vitamin elvész a főzéssel, a nyers gyümölcs frissen facsart rostos levét és lereszelt héját is felhasználhatod a puhára főtt narancs helyett. A kettő együtt már sok lenne, így vagy az egyik, vagy a másik megoldást alkalmazd a fiatalító arcmaszk elkészítéséhez, melynek fő komponense a csokoládé, tehát inkább az legyen túlsúlyban. Ha túl híg a massza, sűrítheted cukrozatlan kakaóporral, végül adj hozzá egy késhegynyi fahéjat.
A fahéjjal szintén csínján bánj, az előzetes bőrteszt ennél a fűszernél sem árt. Az érzékeny bőrt irritálhatja, kiszáríthatja. Kis mennyiségben azonban csak keveseknél okoz problémát.
Az így kapott arcmaszkot ecsettel vidd fel a megtisztított arcodra, nyakadra, vékonyan kend fel, hogy ne mázgálódjon és könnyebben megszáradjon, azután langyos vízzel öblítsd le. Tiszta, rugalmas, élettel teli, ragyogó lesz tőle a bőrkép.
Kiemelt kép: Getty Images.
Cikkfotók: Getty Images.