A citromos víz manapság szuperitalnak számít, ám valójában rengeteget kellene fogyasztanunk belőle, hogy fedezze a szervezetünk napi C-vitamin szükségletét, és még a bőrünk is profitáljon belőle.
A C-vitamint számos módon hasznosítja a testünk, hiszen támogatja az immunrendszer működését, elősegíti a zsírbontást, szerepet játszik a hormonképzésben és a bőr rugalmasságáért felelős kollagéntermelésben, segíti a vas felszívódását, és részt vesz a sejtek, szövetek felépítésében, ezáltal nélkülözhetetlen a bőr regenerálódásának szempontjából.
A bőrünket nem árt belülről is táplálni, de a C-vitamin külsőleg alkalmazva is hatékony csodaszer. A citrom antioxidánsokban és savakban gazdag leve kisimítja a ráncokat, halványítja a pigmentfoltokat és a pattanások után megmaradt, elszíneződött hegeket. Ugyanakkor fertőtleníti, tisztítja a pórusokat, eltávolítja a felesleges zsírt, szabályozza a faggyútermelést, és feszesebbé teszi a kontúrokat.
Így hat a bőrre a friss citrom leve – Kipróbáltuk!
Bár a citromos víz fogyasztása sem teljesen hatástalan, de bőségesen kellene innunk belőle ahhoz, hogy a bőrünkön is érzékeljük hatását. Ezt a tortúrát idővel sem a gyomrunk, sem a fogaink nem bírnák, hiszen a citrom húsa vízben oldódó savakat tartalmaz, melyek irritálhatják a nyálkahártyát, és károsíthatják a fogzománcot.
Ha nem az emésztésünk érdekében, hanem a bőrünk szépsége miatt fogyasztanánk, inkább más módszerhez folyamodjunk. A frissen facsart citromlé különféle arcpakolások alapja lehet, de olívaolajjal keverve is felvihetjük a bőrünkre.
Én esti arclemosóként használom a citrom levét: miután lemostam a sminket a bőrömről, benedvesítek egy vattakorongot frissen facsart citromlével, majd alaposan áttörlöm vele az arcomat és a dekoltázsomat. Már néhány nap után azt tapasztaltam, hogy kevésbé zsíros a bőröm, a pattanás után maradt folt hamarabb elhalványodott, a bőrhibák is gyorsabban regenerálódnak, és az arcom színe egyenletesebb, mint korábban.
Az apróbb ráncokat szépen kisimítja, a bőr pedig tömörebb és feszesebb, de ez utóbbi csak nagyjából egy hét alkalmazás után tapasztalható. Nem szárítja a bőrt, ahogy várnánk tőle, hanem ellenkezőleg: megszabadítja felszínét az elhalt hámsejtektől, és belülről hidratálja. A C-vitamin antioxidáns hatású, ugyanis kivédi és semlegesíti a szabad gyökök sejtromboló munkáját, ezáltal lassítja a bőröregedést.
A citromot ráadásul számos módon felhasználhatjuk a szépségápolásban: a kókuszvíz és a citromlé keverékéből hidratáló arclemosót készíthetünk, egy félbevágott citrommal világosíthatjuk a szem alatti árkokat, illetve a könyök és a térd érdes, száraz, bebarnult foltjait.
Ugyanezzel a módszerrel a körmöket is fehéríthetjük. A szőke haj fakítására, és korpa ellen is jó a citromlé, sőt, egészségesebbé, fényesebbé, dúsabbá teszi a hajat. Tojásfehérjével keverve pedig, hatékony ránctalanító pakolást nyerhetünk, mely frissé, üdévé, simává és feszessé varázsolja a bőrt. Ha a citrom lereszelt héját és kifacsart levét holt-tengeri sóhoz adjuk, illatos testradírt kapunk, mely selymes puhaságot garantál.
A citromos arclemosást inkább az esti órákban alkalmazzuk, mert a koncentrált C-vitamin hatására fényérzékennyé válhat a bőr. Nappalra a vitamin nagy része felszívódik, ezért esténként bátrabban használhatjuk a citrom levét.
Képek: Getty Images.