A cékla jótékonyan hat a szervezetre, de csak kevesen tudják, hogy gyakori fogyasztásával nem csak a téli időszak náthás megbetegedései védhetőek ki jó eséllyel, hanem a bőröregedés éppúgy késleltethető. Akár reszelve, szeletelve, vagy lé formájában kerül fel a bőrre, méregtelenítő hatásával szinte azonnal javít az állapotán. Kiváló gyógyír pattanások és ráncok ellen!
A cékla nagyszerű antioxidáns-forrás, ezért méltán nevezik szuperételnek. A-, B-, és C-vitaminokban egyaránt bővelkedik, ugyanakkor olyan, a szervezet számára kiemelten fontos ásványi anyagokat is tartalmaz, mint a vas, kálium, magnézium, kalcium, cink, és a szelén.
Bár a céklának nem a legjelentősebb a vastartalma, mégis remek vérképzőnek tartják, ugyanis a benne található B9-vitamin, valamint a bioflavonoid-készlete hozzájárul a vas akadálytalan felszívódásához és hasznosulásához. Erős méregtelenítő tulajdonságát jótékony antioxidáns összetevőinek köszönheti, de elfogyasztva, még inkább támogatja a méreganyagok kipucolódását, ugyanis természetes vízhajtóként működik.
Így hat a cékla, pattanások és ráncok ellen
Az arcra, dekoltázsra kenve a cékla fokozza a bőranyagcserét és a felhám sejtjeinek vérellátását, megköti a szabad gyököket, valamint hidratálja és feszesíti a bőrfelszínt. A benne található likopin, mely antioxidánsként számon tartott festékanyag, nem csupán a sápadtsággal számol le, hanem a ráncokat is hatékonyan kezeli. A likopinnek köszönhetően rugalmasabb, ragyogóbb, fiatalosabb lesz a bőr, valamint megszűnnek a gyulladásos tünetei.
A paradicsomhoz hasonlóan, a cékla úgyszintén jól kezeli a pattanásokat, gyulladt bőrhibákat. Persze, mindkettőben fellelhető a likopin, és más antioxidáns anyagokat is tartalmaznak. A cékla egyik fő komponense a betain, amely rendszeres fogyasztás mellett elősegíti a máj méregtelenítő folyamatait, ám akkor sem vész kárba, ha a céklát arcpakolásként használod.
A betain javítja a bőr oxigénellátását, segít semlegesíteni a sejtkárosító szabad gyököket, és fokozza a bőrsejtek védelmét. A cékla mindemellett gyulladáscsökkentő hatással bír, ezáltal mérsékli, illetve megakadályozza a pattanások és a mitesszerek kialakulását. Nem minden aknés bőrbetegségre hatékony gyógyír a cékla, így érdemes elsősorban a bőrgyógyász véleményét kikérni.
Bőrszépítő arcpakolások céklából
A 100%-os céklalevet arclemosóként is használhatod: vidd fel a bőrödre vattakoronggal, hagyd rajta néhány percig, azután langyos vízzel öblítsd le. Sápadtság, száraz bőr, pattanások és ráncok ellen szintén hatékony védelmet nyújthat a céklalé, méghozzá finomra reszelt sárgarépával keverve.
Óvatosan kend fel a masszát az arcodra, nyakadra, és védd a ruhádat nejlonnal, vagy törölközővel, mert ez a pakolás eléggé csöpögős. Mézzel még jobban besűrítheted, ráadásul így kiváló hidratáló kencét kapsz, mely negyedórányi hatóidő után simává, feszessé, puhává és ragyogóvá varázsolja a bőrt.
A céklalé agyag alapú arcpakolások hígítására is alkalmas, ám érdemes a bőrtípus alapján megválasztani az agyagot. A cékla levét egyébként készen megvásárolhatod ízesítetlen formában, de úgy is kinyerheted, ha lereszeled a céklarépa nagy részét, összekevered vízzel, majd átnyomkodod egy tiszta harisnyán keresztül egy kisméretű tálkába. A reszelt céklát 1 gramm tiszta méhpempővel is összekeverheted, így hatékony bőrfiatalító arcpakolást kapsz, mely csökkenti és halványítja a ráncokat.
Képek: Getty Images.