Ezeket a praktikákat érdemes bevetni makacs bőrkeményedés ellen. A megfelelő módszerrel a csúnya, repedezett sarkak is puhává varázsolhatók.

hirdetés

Most, hogy elérkezett a papucsszezon, és a szandálok is előkerülnek a szekrényből, ideje napirendre tűzni a bőrkeményedések eltüntetését. Az érdes sarkak és talpak a téli időszakban jól megbújnak a csizmák és zoknik alatt, ám nyáron nehéz lenne őket teljes mértékben eltakarni. A legtöbben a sarkakon éktelenkedő megvastagodott bőrfelülettel küzdenek, hiszen a hámréteg itt a legérzékenyebb és leghajlamosabb arra, hogy bőrkeményedéssel védje magát a lábbelik által kiváltott folyamatos nyomással és súrlódással szemben.

A bőrkeményedéstől mindenki meg akar szabadulni valamilyen módon, ám nem szabad elfelejteni, hogy a megvastagodott szaruréteg nem a véletlen műve. Tulajdonképpen a bőr védelmi mechanizmusából adódik a kialakulása. A vízhiányos hámréteg azért vastagszik meg, hogy védje a lábakat a különböző sérülésektől és a további vízvesztéstől. Bizonyos mértékig nincs is ezzel probléma, ám a túlzottan vastag és kemény bőrfelület, amely berepedezik, a hatalmas kánikulában a kórokozók és baktériumok melegágya lehet, amellett, hogy a látvány esztétikailag szintén roppant zavaró.

A dehidratált bőr, valamint az elégtelen vízfogyasztás mellett a rosszul megválasztott cipők, papucsok és szandálok éppúgy okozhatnak bőrkeményedést, ám bizonyos betegségek, a rossz testtartás és a genetikai hajlam ugyancsak hozzájárulhat a kialakulásához. Minden esetben érdemes utánajárni, hogy mi a pontos kiváltó ok, hiszen elsőként a probléma gyökerét szükséges megszüntetni. Ezután célszerű alkalmazni a különböző praktikákat, amelyek újra puhává, selymessé varázsolják a sarkakat és a megkeményedett, érdes talpakat.

 

Hasznos praktikák és módszerek bőrkeményedés ellen

Minden esetben érdemes már a kezdetleges időszakban elkapni és visszapuhítani a bőrkeményedést, hiszen ilyenkor még jóval nagyobb eséllyel elegendő csupán az otthoni praktikákat bevetni. Ha a probléma már nagyon elhatalmasodott, szakember segítségére lesz szükség a sarkak selymessé varázsolásához. Sokan egy gyors lábáztatás után mindenféle reszelővel és éles eszközzel próbálják lekapirgálni az elszarusodott hámréteget, ám a vágások csúnya sebeket ejthetnek a bőrön, ami abszolút fertőzésveszélyes. A finomabb, egyszerűbb praktikák azonban biztonsággal alkalmazhatók mindenféle szakértelem nélkül is.

Almaecetes lábfürdő

Az almaecet univerzális csodaszer, ráadásul a legtöbb háztartásban megtalálható. Nem csupán a konyhában állja meg a helyét, a szépségápolásban éppúgy gyakran alkalmazzák. Noha sokan hajöblítőként vagy pattanások ellen vetik be, a bőrkeményedés problémájával éppúgy felveszi a kesztyűt. Hámlasztó hatásának köszönhetően segít megszabadulni az elhalt és megkeményedett hámrétegtől, felpuhítja a lábakat.

A benne található tápanyagok és vitaminok ráadásul látványosan szépítik és feltöltik a bőrt. Olyan erős antioxidánsokat tartalmaz, mint például a C-vitamin, de A-vitamin-tartalma sem elenyésző. Az A-vitamin segít a sejtregenerációban, javítja a bőrképet és erősíti a bőr védekezőképességét, ennek köszönhetően az almaecet-lábfürdő akár megelőzés céljából is alkalmazható.

A lábfürdőhöz egy lavór vízre és 1-2 deci almaecetre van szükség, illetve mindössze 20-25 percre a szabadidőből. Az otthoni kezelés akár hetente két-három alkalommal is végigcsinálható. Miután a bőr felázott, érdemes egy finom habkővel átdörzsölni az érintett felületet, hogy teljes mértékben eltűnjön az elszarusodott réteg. A hidratálásról sem szabad megfeledkezni!

Hidratálás

Nem lehet elégszer mondani, hogy nem csupán az arcnak van szüksége a megfelelő gondoskodásra és hidratálásra, a test többi területe éppúgy igényli a bőrápolást. A sarkakon és a talpon megjelenő bőrkeményedés sok esetben a dehidratáció miatt alakul ki, tehát a krémek, olajok alkalmazása, illetve a kiegyensúlyozott és megfelelő mértékű vízfogyasztás már a megelőzés szempontjából is rendkívül fontos.

A hidratáló, lábápoló krémek mellett érdemes a különböző növényi olajokkal trükközni. Ha nincs más otthon, a szimpla olívaolaj is tökéletesen megfelel a célnak, de a kókuszolajjal sem lehet mellényúlni. Ha bekented a lábad, húzz rá egy zacskót, így garantáltan nem lesz zavaró, hogy mindent összekensz vele. A procedúrát érdemes a lefekvés időpontjára betervezni, így a sarkak egész éjszaka puhulhatnak a hidratáló hatóanyagoknak köszönhetően.

 

Habkő

Habár mindenféle reszelőt és éles eszközt be lehet már szerezni otthoni használatra is, az efféle dolgokkal nem árt elővigyázatosan bánni. A bőrkeményedés csak még inkább elhatalmasodik, ha valaki rosszul végzi el a pedikűrt, éppen ezért durván elszarusodott hámréteg esetén célszerű szakember segítségét kérni. A habkő talán biztonsággal alkalmazható otthon is, ám ezzel sem szabad túlzásba esni!

Egy alapos lábáztatás után finoman, gyengéden kell átdörzsölni vele az érintett területet. A folyamathoz akár szappant, olajat is alkalmazhatsz, hogy még kíméletesebb legyen az eljárás. Miután elkészültél és megszárítottad a lábad, ne felejts el hidratálni!

Bőrkeményedés elleni termékek

Noha a „bőrkeményedés ellen” felirat kicsit olyan, mint a „ráncok ellen” jelzés, azért az üzletek kínálatában vannak tényleg szuper termékek, amelyek határozottan lépnek fel az enyhébb bőrkeményedéssel szemben. Nem kell mindent készpénznek venni, mindig érdemes utánajárni az összetevőknek vagy az esetleges tapasztalatoknak, ám vannak olyan lábradírok, pakolások és hámlasztó zoknik, amelyek hatékonyan puhítják az elszarusodott hámréteget, miközben táplálják és hámlasztják a bőrt.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés