Negyven éves kor felett szinte elkerülhetetlen, hogy ne jelenjen meg itt-ott szarkaláb, de egy-egy mélyebb ránc sem kizárt. Húsz éves kortól ugyanis évente 1%-al csökken a sejtek kollagéntermelése, ami körülbelül negyven éves korra eredményezi a nemkívánatos vonalak feltűnő megjelenését.

Hacsak nem vagy olyan, mint Jennifer Lopez, és rendelkezel szupergénekkel, akkor bizony mihamarabb el kell kezdened a bőröd igényeire figyelni, de ha idősebb vagy már, mint harminc, akkor sincs még késő!

Mi történik 40 felett?

A probléma kulcsa az ösztrogénszint csökkenésében van, ami a bőr feszességéért és a kollagéntermelésért felelős. Minél jobban csökken az idő előrehaladtával, annál jobban megereszkedik a bőr, aminek következtében ráncok alakulnak ki. Továbbá számos, a szépségért felelős vitaminokat, ásványi anyagokat sem képes a szervezet teljes mértékben felszívni, ezért fontos, hogy pótolva legyenek.

Milyen kencéket szerezz be?

Érett korban két fő összetevőre kell koncentrálni, ezek a hialuronsav és a peptidek. Mindkettő serkenti a kollagéntermelést és növeli a fibroblaszt aktivitását. A kollagén és elasztinpótlás nagyon fontos, hiszen ez a két fő protein, amik fiatalon és hidratáltan tartják a bőrt. Ezeket az összetevőket főként szérumokban és ráncfeltöltőkben találod, amik negyven fölött már mindenképpen a fürdőszobapolcon kell, hogy legyenek.

Az antioxidánsok is nagyon jó szolgálatot tesznek, hiszen az idősödő bőr kevésbé ellenálló a káros környezeti tényezőkkel szemben. Antioxidánsokat az úgynevezett superfoodokból vehetsz fel, amik gyümölcsökben, zöldségekben találhatóak nagy mennyiségben. A kozmetikai ipar ezek kivonatát hatóanyagként használja fel az egyes termékekben, így a bőr közvetlenül is hozzájut az értékes tápanyagokhoz.

A másik hasznos hatóanyag a retinol, aminek hatását bővebben kifejtettük itt. Az idősödő bőr radírozása nem javasolt, ugyanis az idő előrehaladtával egyre vékonyabb lesz a bőr. Ez csak tovább gyorsítja a folyamatot, így inkább kémiai hámlasztót alkalmazz. Természetesen ez is vékonyíthatja a bőrt, de a felszínét kevésbé terheli meg. Heti egy-két alkalommal használd, jól előkészített, hidratált bőrön. Válassz gyengéd, 0,3 %-os retinolt, ami segít megújítani a bőrsejteket, ezáltal ragyogóbbá, feszesebbé teszi.

Belső kollagén

A szérumok, ráncfeltöltők és a tápláló összetevőjű pakolások serkentik a kollagéntermelést, azonban a kencéken túl máshogy is hozzájuthatsz kollagénhez. Létezik úgynevezett kollagénpor is, amit vízzel vagy egyéb itallal elkeverve fogyaszthatsz. A porban a kollagén már peptid formájában van jelen, tehát könnyen felszívódik és az emésztést sem terheli. A poron kívül folyadék formájában is kapható, ezt ugyancsak vízzel elkeverve kell fogyasztani.

Hasznos vitaminok

Negyven éves kor felett a legnagyobb hasznot az A-, C- és E-vitamin hozza, amik a ráncfeltöltők, szérumok gyakori hatóanyagai. Serkentik a kollagéntermelést, halványítják a pigmentfoltokat, mélyen hidratálnak és védenek az ugyancsak ráncokat előidéző káros UV-sugaraktól.

Hasznos lehet vitaminpor és kapszula formájában is szedned őket, hiszen a szervezet ötven éves kor felett kevésbé tudja maradéktalanul beépíteni a táplálékkal felvett vitaminokat, így extraként nem árt, ha ilyen termékeket is szedsz.

Miben változzon a szépségrutinod?

A rutin lépésein nem kell sokat változtatni, arra viszont figyelj, hogy a hatóanyagokat és a termék állagát cseréld hidratáló, érzékeny bőr számára kifejlesztettre. Az arctisztító állaga legyen krémes, tejes, vagy olajos, ezek nem szárítják a bőrt. Ne felejtsd ki a szérumot, szemkörnyékápolót sem, hiszen ezek olyan koncentrált hatóanyagot tartalmaznak, amikre a bőrödnek szüksége van. Ezután jöhet egy könnyű krém, amivel lezárod a bőröd, így a hatóanyagok könnyebben munkálkodhatnak. Reggel használj napfényvédőt is, amit semmiképp se felejts el, ha szeretnéd megőrizni bőröd fiatalságát, rugalmasságát!

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés