Az ánizs remek kis fűszer, emellett sokoldalú gyógynövényként is közismert. A kozmetikában főként az illóolaját alkalmazzák, de a magjából készített teafőzet is jó hatással van a bőrre.
A kellemes illatú ánizs a legtöbb konyhában fellelhető fűszer, hiszen kiválóan feldobja a mártások, sütemények, gyümölcskompótok és likőrök ízét, ugyanakkor köhögés elleni, gyógynövényes cukorkákban is gyakran felbukkan.
A magjából készült teafőzet emésztésserkentő, szélhajtó, nyákoldó, fejfájás- és köhögéscsillapító, étvágyjavító, görcsoldó, valamint gyulladáscsökkentő hatású, emellett immunerősítőként éppúgy használatos. Szoptatós kismamáknak a tejkiválasztás serkentésére is ajánlják. A fahéjhoz hasonlóan, antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik, melyek külsőleg és belsőleg alkalmazva egyaránt érvényesülnek.
Az ánizsolaj kozmetikai készítményekben, masszázsolajakban is megtalálható, illetve népszerű alapanyaga a természetes szájöblítőknek, hiszen csökkenti az ínygyulladást, frissíti a leheletet, és kíméletesen fertőtleníti a szájüreg nyálkahártyáját. Más gyógynövényekkel karöltve, higított változatban, a pattanásos, könnyen kipirosodó bőr kezelésére úgyszintén ajánlott, de koncentrált hatóanyagtartalma miatt az illóolajat soha nem szabad önmagában a bőrre kenni, mert irritációt okozhat.
Ennek megelőzése érdekében, kövesd a termék csomagolásán lévő utasításokat, és az előírtak alapján hígítsd a bőrtípusnak megfelelő vivőolajjal. Érdemes kizárólag tiszta, bio minősítésű készítményt választani, még akkor is, ha kizárólag párologtatásra, aromaterápiás célból használnád.
Hogyan hat az ánizs a bőrre?
Az ánizsmagok az illóolaj mellett fehérjéket, rostokat, zsírokat, C-vitamint és B-vitaminokat, valamint ásványi és antioxidáns anyagokat tartalmaznak. Vasban, mangánban bővelkednek, de a kalcium, magnézium, kálium, cink, réz, és a foszfor is megtalálható bennük. Koffeinsavval is rendelkeznek, ami élénkíti, feszesíti a bőrt. A bennük található zsíros olajok javítják a hámréteg rugalmasságát és vízmegkötő képességét, ezáltal csökkentik a ráncok kialakulásának esélyét.
Az ánizs immunerősítő hatását a kumarin és az anethol erősíti, viszont az utóbbira egyesek érzékenyek lehetnek, ezért az ánizs alkalmazása előtt mindenképp javasolt a könyökhajlatban elvégzett bőrteszt.
Más allergén anyagok is találhatóak a magok illóolajában, például a linalool és a limonén, melyek irritációt, kiütést okozhatnak. Az ánizstea fogyasztását általában az anethol miatt nem javasolják várandós nőknek, mert a szervezetbe jutva az ösztrogénhez hasonlóan viselkedik.
Az ánizs illóolaja élénkítő tulajdonságokkal bír, ugyanis a vérkeringés fokozásával frissíti, javítja és egységesíti az arcszínt, elősegíti a sejtek regenerálódását, ezáltal lassítja a bőröregedés tüneteit. Antioxidánsaival felveszi a harcot a sejtromboló szabad gyökök ellen, és gőzerőre kapcsolja a bőr természetes méregtelenítő folyamatait. Ám irritáló hatása miatt az ánizsolaj mindennapos, rendszeres, hosszú távú alkalmazása nem ajánlott, vagyis csínján kell vele bánni.
Arclemosó ráncok ellen
Ha a bőr számára a lehető legkíméletesebben szeretnéd kihasználni az ánizs jótékony erejét, készíts a magokból ánizsteát.
Hozzávalók:
- 1 teáskanálnyi ánizsmag
- 3 dl forró víz
A teakészítéshez alkalmas szárított ánizsmagok bio webáruházakból is könnyedén beszerezhetőek. Picit zúzd össze a magvakat, majd egy bögrében, vagy edényben öntsd nyakon őket a kimért mennyiségű forró vízzel. 5-10 percig hagyd pihenni a főzetet, azután szűrd le a forrázatot, és töltsd át egy zárható, tiszta tégelybe, amiből kényelmesen tudod majd adagolni az ánizsteát az arcbőr felfrissítéséhez. Teljesen kihűlt állapotában, reggel és este alkalmazd az alaposan megtisztított arcbőrödön.
Fogj egy vattakorongot, csöpögtess rá az élénkítő nedűből, majd dörzsöld át vele a bőröd. Pár percnyi hatóidő után, míg teljesen felszívódik, átöblítheted az arcod langyos vízzel, majd jöhet a megfelelő hidratálás.
Simábbá, élettel telibbé, feszesebbé teszi a hámréteget, segít szabályozni a faggyútermelését, illetve hozzájárul a felületi, apróbb rácok csökkentéséhez. Nem tesz csodát, de a rugalmasság javításával, sokkal szebb bőrképet eredményez, hiszen segíti a szövetekben tartani a nedvességet.
Tilos alkalmazni túlérzékeny, ekcémás, sérült, vagy égett bőrfelületen. Használat előtt mindenképp végezz allergiatesztet!
Képek: Getty Images.