Az aloe vera régen gyógynövényként vált ismertté, ma az egyik legsokoldalúbb kozmetikai hatóanyag. Regeneráló tulajdonságaival a bőr- és hajápolásban egyaránt fontos szerepet játszik.
A tiszta, 100%-os aloe vera gél a legtöbb esetben nem olcsó, de olyan sokoldalúan használható, hogy bőven behozza az árát. Nemcsak a natúr és bio boltokban, hanem a drogériák polcain is rábukkanhatunk, de az aloe vera kivonatával éppúgy számos területen találkozhatunk, hiszen gyakran belekerül bőr-, haj- és körömápoló termékekbe.
Bár hasznos, nem mindenki nevelget otthon aloe verát, de egyébként is csak a kifejlett, négy-öt éves növény levelének nedvét érdemes felhasználni. Ám manapság már mindenki számára elérhető a növényből kinyert, adalékmentes aloe vera gél, ami sokoldalúan beültethető a szépségápolási rutinunkba.
Aloe vera gél hajproblémák ellen
Elsősorban bőrápolási céllal tettem szert a 100%-os, aloe verából készült gélre. Nálam nagyon bevált, de a hajamon csak nemrég kezdtem el alkalmazni. Gyakran egyenesítem a tincseimet, ami látványosan megviseli a hajam, ezért havonta le kell vágni az eltöredezett végeket. A rendszeres hajfestéstől időnként száraz tapintásúnak, sprődnek érzem a sörényemet, és a seprűszerűen szétálló, rakoncátlan loknijaim is kezelhetetlenek.
Amikor nagyon kiszárad a hajam, fokozottabban hullik és sérülékenyebb, emiatt kezdtem aloe vera gélt keverni a samponomhoz. A shea vajas hajpakolásomhoz is hozzáadok egy kis diónyi aloe verát, amitől érezhetően fényesebb, ragyogóbb és erősebb a hajam. Ez a kúra alig két hónap alatt helyreállította a hajam töredezett szerkezetét, és észrevettem, hogy a festett színét is jobban tartja. Fésüléskor kevesebb szálat veszítek, érezhetően csökkent a hajhullás, és megjelent egy rakás babahaj a fejtetőmön.
Sokféle hővédő terméket kipróbáltam a hajamra, de végül a szimpla aloe vera gél nyert nálam, amit hajformázóként is alkalmazok. Ilyenkor csak nagyon keveset használok belőle, szétoszlatom a tenyeremen, és belenyomkodom, a törölközőszáraz tincseimbe. Rugalmas tartást ad a lokniknak, és szárításkor nem seprűsödnek el a hajvégek. A hajam selymesebb, puhább, és kevesebbszer igényel mosást.
Mindez annak köszönhető, hogy az aloe vera hatóanyagai segítenek fenntartani a fejbőr pH-értékét, a növényi kivonatban található vitaminok és ásványi anyagok regenerálják a tüszőket, és hidratálják a bőrt. Így a hajhagymák vérellátása fokozódik, ezáltal gyorsabb növekedés tapasztalható, és a tincsek erősebbek, egészségesebbek lesznek.
Bőrhibák és ráncok ellen
Az aloe vera gél értékes alapanyaga lehet a házi kozmetikumoknak. Készülhet belőle sminkfixáló spray, bőrregeneráló, vagy zsírosodás elleni arcpakolás, de az arckrémünkbe is belekeverhetjük. Éjszakára arcszérumot használok a krém alá, amihez hozzákeverek egy kevéske aloe vera gélt.
Csak annyit ajánlott belőle felvinni, amennyit be tud szívni a bőr, mert, ha vastag rétegben rászárad, pont az ellenkező hatást érheti el, vagyis dehidratálja a bőrsejteket. Kis mennyiségben azonban elősegíti az éjszakai regenerálódást, helyreállítja a pH-egyensúlyt, szabályozza a faggyútermelést, és egyenletesebbé, simábbá varázsolja a bőrt.
Csökkenti a gyulladásokat, regenerál és hidratál
Bár a gél gyulladáscsökkentő összetétele elősegíti a bőrirritációk és sebek gyógyulását, nagyobb méretű, nyílt sérülésre nem érdemes kenni, mert a kencével együtt baktériumokat juttathatunk a sebbe. Pattanások, szőrtüszőgyulladások, szőrbenövések, égési sérülések és csípések kezelésére azonban kiválóan alkalmas az aloe vera gél.
Felgyorsítja a hámosodást, szépen lehúzza a piros foltokat, és megújítja a bőrsejteket. Az aloé a víznél sokkal jobban felszívódik, mélyen regenerálja a bőr szerkezetét, hidratál, méregtelenít, és erősíti ellenálló képességét.
A nagyon kiszáradt bőrt nem állítja helyre, de olajos krémekkel együtt alkalmazva, védelmet nyújt számára a külső hatások ellen. Az aloe vera A-, C-, E-, és B-vitaminokban bővelkedik, és nagy mennyiségben tartalmaz cinket, vasat, magnéziumot, kalciumot, szelént és káliumot. Esszenciális aminosavai is jótékony hatásúak, és több kutatás kimutatta, hogy az aloe vera serkentő hatással bír a kollagéntermelő sejtekre.
Képek: Getty Images.