Az újévi fogadalmak között gyakran szerepel az alkohol mellőzése vagy jelentős csökkentése, bár többnyire nem azért, hogy egészséges maradjon a bőr, ám ezzel a pozitív mellékhatással éppúgy számolni kell.

hirdetés

Legyen szó „száraz januárról” vagy hosszabb távú életmódváltásról, az alkohol teljes mellőzése vagy az alkoholtartalmú italok jelentős csökkentése számos pozitív hatással járhat: javulhat az alvásminőség, csökkenhet a testsúly és erősödhet az immunrendszer, nem mellesleg, tovább egészséges maradhat a bőr.

Kevesen gondolnak arra, hogy a bőr állapotára is jelentős befolyással van az alkoholfogyasztás, pedig a test elsődleges bástyájaként a hámréteg érzékenyen reagál minden belső folyamatra, nem csak a külső, környezeti hatásokra. Az alkoholmentes élet látványos változásokat hozhat, még a bőröregedés is lassabb ütemre kapcsolhat.

Kép: Getty Images.

Sokan úgy vélik, hogy a ráncok, megereszkedések kialakulásának üteme kizárólag a genetikai hajlamokon, adottságokon múlik, pedig ez nem teljesen igaz. Az életmód minősége jelentősen befolyásolja a hámréteg állapotát, a táplálkozási szokások, sőt a folyadékfogyasztás éppúgy kihat a bőrsejtek működésére, regenerálódására. A genetikai alapot felülírni nem lehet, de a megfelelő ápolás mellett az egészséges életmód éppúgy hozzájárul ahhoz, hogy erősebb, illetve a külső környezeti hatásokkal szemben ellenállóbb legyen a bőr.

Az alkohol mellőzése fontos lépés az egészséges bőr fenntartásához

Az alkoholfogyasztás dehidratáló hatása jól ismert. Ez a folyadékvesztés nemcsak a belső szerveket érinti, hanem bizony a bőrt is. A dehidratáció miatt a bőr elveszíti természetes rugalmasságát, és szárazzá, fakóvá válhat. Ezenkívül az alkohol rendszeres fogyasztása gyulladásos folyamatokat indíthat el, mivel a szervezetben gyulladáskeltő citokinek szabadulnak fel.

Ezek a citokinek nemcsak a bőrpírt és a szemkörnyéki duzzanatokat fokozzák, hanem a kollagén és elasztin lebontását is gyorsítják, amelyek a bőr feszességéért felelősek.

Egy másik fontos tényező a cukoranyagcsere zavara. Sok alkoholos ital – például koktélok, likőrök és édes borok – magas cukortartalmú, így ezeknek a fogyasztása elősegíti a glikáció nevű folyamatot. A glikáció során cukormolekulák kötődnek a fehérjékhez, például a kollagénhez, és merevvé, sérülékennyé teszik azokat. Ennek eredménye lehet a ráncok megjelenése és a bőr idő előtti öregedése.

 

Mi történik a bőröddel, ha elhagyod az alkoholt?

Az alkoholmentes időszak számos jótékony változást indíthat el, amelyek mögött komplex biológiai folyamatok állnak. Ha havonta többször koktélt szürcsölgetsz vagy borozgatsz egy-egy buli alkalmával, az már jelentősen csökkenti a hámréteg ellenálló és regenerálódó képességének hatékonyságát.

Hidratáció helyreállása

Az alkoholfogyasztás szüneteltetésével a vesék működése normalizálódik, így a szervezet hatékonyabban tudja megtartani a számára szükséges folyadékot. Ez közvetlenül javítja a bőr hidratáltságát, amely így rugalmasabbá és puhábbá válhat. A vízháztartás helyreállása egyes tanulmányok szerint már néhány hét alatt is látványos eredményeket hozhat.

Gyulladás csökkenése

Az alkoholmentes élet során a gyulladáskeltő citokinek szintje jelentősen csökken, ami javítja a bőr általános állapotát. A rosacea, az akné és más gyulladásos bőrbetegségek tünetei is mérséklődhetnek egy ilyen „böjtidőszakban”.

Kép: Getty Images.

Kollagénszint regenerálódása

A kollagén és elasztin termelése újra növekedni kezd, miután a gyulladás és a dehidratáció csökken. Ezek a fehérjék kulcsfontosságúak a bőr szerkezetének fenntartásában. Hosszabb alkoholmentes időszak esetén a bőr öregedési folyamatainak lassulása is megfigyelhető.

A faggyútermelés egyensúlyba kerülése

Az alkohol hormonális változásokat okozhat, amelyek fokozhatják a faggyútermelést, ezáltal növelve a pórusok eltömődésének és az akné kialakulásának kockázatát. Az alkohol hosszú távú elhagyása után a hormonális egyensúly helyreáll, ami tisztább, simább bőrt eredményezhet.

Kép: Getty Images.

 

Az alkohol mellőzése vagy csökkentése tehát elősegíti az egészséges bőr fenntartását. Már az is látványos eredményeket hozhat, ha csupán néhány hétig szünetelteted az alkoholos italok fogyasztását: hidratáltabb, feszesebb és egészségesebb bőr lehet az eredmény. Az alkoholmentes életmód hosszú távon is segíthet lassítani az öregedés jeleit, miközben a bőr természetes ragyogását ugyancsak visszaállítja. Az alkoholmentesség mindenképp megtérül, itt az ideje kipróbálni, a bőröd minden bizonnyal hálás lesz érte.

Kiemelt kép és a cikk képei: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés